Top menu

Bliv skarp på 3D print og design i gratis programmer

“Bliv skarp på din printer, og lær at anvende enkle, nemme og gratis programmer, der giver dig lyst til at eksperimenterer med dine prints og designs.”

Formålet med dette kursus er, at give en general introduktion til forskelligt software, og hjælpe dig til at komme i gang med at anvende din printer på en let og intuitiv måde.

Du lærer at lave bedre prints og designe bl.a. figurer og objekter selv.

Du lærer desuden at anvende dit kamera som en 3D scanner sammen med programmet 123dcatch, og 3D programmet Meshmixer, hvor man kan redigere, kombinerer og sample flere figurer samt modellere sin 3D model.

Kom med figurer, objekter eller ideoplæg, og bliv i stand til selv at skabe 3D modeller. Programmerne er gratis, og kurset giver mange muligheder for at eksperimenterer med 3D.

Kurset henvender sig primært til deltagere, der arbejder med 3D på hobbyplan.

Tid: Kurset varer 12 timer fordelt på to dage, fredag og lørdag
Antal: Maks 8 deltagere
Pris: 1200 kr pr deltager
Hvor: I 3D Printhusets lokaler

 

Jeppe Bank - 3D kurser og læring

For yderligere spørgsmål, rådgivning og booking af kurser, kontakt venligst vores kursus- og uddannelsesansvarlige Søren Anker-Møller på:


Tlf: 
70 60 55 33
Mail: 
info@3dprinthuset.dk