Top menu

3D Printede Julegaver

Julen nærmer sig og jeg er gået i gang med at tænke på julegaver til familien og venner. Nu da 3D print er blevet en del af min verden, kunne det være sjovt at give 3D printede modeller som julegaver. Men så er spørgsmålet jo hvad det kunne være. Jeg har kigget på Thingiverse og googlet rundt for at finde inspiration. Der er mange sjove ideer derude og her kommer nogle af dem:

 


 Skakbrikker

Der er mange forskellige typer af skakbrikker på Thingiverse, her er min favorit

Skakbrikker

 


 Butterfly 

Et sejt alternativ til de klassiske butterfly’s

   butterfly 2

 


  Manchetknapper

Nem at modellere og sætte navn/bogstaver på

3D Printet Machetknapper

 


 Vaser

Der er virkelig mange forskellige vaser på Thingiverse, mange flotte designs og nogle sjove. Den længst til højre er nok den mest originale

 


 Lamper

Man kan også finde mange flotte lamper, som er lige til at 3D printe

3D Printet Lampe   3D Printet Lamper   

 


  3D printet billede (lithophane)

Her er det Mona Lisa som man kan se på ’billedet.’ Men man kan også lave sin egen. På Thingiverse kan du vælge ”open in customizer”, hvor du kan indsætte sit eget billede og dermed lave en personlig lithophane (man skal dog oprette en profil).

 


 Kortholder

Kortholderen bliver mere og mere moderne, nu hvor kontanter bliver mindre og mindre brugt- hvad med en 3D printet kortholder?

3D printet kortholder   3D Printet Kortholder 2

 


 Holder til høretelefoner

Kender du en der brokker sig over at høretelefonerne altid snor sig i lommen? 

 


 Hjernevrider

3D Puslespil

 3d puzzle 02a   3d puzzle 02b

3d puzzle 01b   3d puzzle 01a

 


 Julepynt

Udover gaveidéer findes der også mange slags julepynt, her er der nogle eksempler

jul01 jul02 jul03

 


Har du nogle gode idéer til listen, så vil jeg meget gerne høre dem! – Skriv gerne en kommentar herunder:

2 Responses to 3D Printede Julegaver

  1. Josefine Eiby 4. December 2014 at 19:01 #

    Vi er en 4. klasse fra Øster Farimagsgade, som er i gang med at designe og printe julepynt. Det næste bliver personlige iPhone covers. MEGET højt på ønskelisten. 🙂

    • Erla 8. December 2014 at 11:18 #

      Hej Josefine,

      det lyder spændende! Held og lykke med det, måske kan du sende os billeder af jeres julepynt? Det er altid sjovt at se hvad andre laver 🙂

      Mvh,
      Erla